کشاورزی | دام و طیور | شیلات | جهاد کشاورزی

امضای دو قرارداد تجاری‌سازی در بخش علوم دامی و باغبانی

امروز دو قرارداد تجاری‌سازی در زمینه علوم دامی و باغبانی با حضور معاونان وزیر جهادکشاورزی به امضاء رسید.

، امروز طی مراسمی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دو قرارداد انتقال فناوری در حوزه علوم دامی و باغبانی به امضاء رسید.

 

این مراسم در راستای اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش‌بنیان و با رویکرد انتقال نتایج تحقیقاتی به صاحبان صنایع و سرمایه برگزار شد و دو شرکت خصوصی دانش فنی دو محصول ساخت کشور را خریداری کردند.

در این مراسم، تولید تجاری اسفنج پرژستون واژنی گوسفند و بز با نام تجاری آرین‌پروژست و انتقال فناوری تولید کره، شکلات، حلوا و شیرپسته به بخش خصوصی منتقل شد.

لازم به ذکر است، در بخش علوم دامی، سالانه 200 هزار قطعه از این اسفنج مورد نیاز است که مشابه این فناوری در سال‌های گذشته از هلند و نیوزیلند به کشور وارد می‌شد و با وجود تحریم‌ها در دو سال اخیر، از کشور اسپانیا وارد می‌شد که به‌دلیل قیمت بالا، تولید داخلی آن از خروج سالانه 800 هزار دلار ارز ممانعت می‌کند و برای 50 نفر در بخش تولید و توزیع این نوع اسفنج، اشتغال‌زایی ایجاد می‌کند.

انتقال دانش فنی کره، شکلات، حلوا و شیرپسته نیز به شرکت خصوصی واگذار شد که باعث می‌شود پسته‌های سربسته به مصرف صنعت برسد و علاوه بر آنکه منبع خوبی از چربی غیراشباع و پروتئین است، فرآوری مناسبی را نیز برای این محصول به‌وجود آورد.

همچنین ارزش افزوده کره پسته 120 درصد و نرخ بازده داخلی ان 369 درصد عنوان شده است و حلوای پسته نیز ارزش افزوده‌ای معادل 113 درصد با نرخ بازده داخلی 501 درصدی را دارا است.

شکلات پسته نیز ارزش افزوده 188 درصدی داشته و نرخ بازدهی اصلی آن 744 درصد است.

شایان ذکر است، قیمت تمام‌شده یک کیلوگرم از حلوای پسته از یک کیلوگرم مغز پسته کمتر است.

گفتنی است، در آیین امضای قرارداد انتقال فناوری، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و سرپرست جدید معاونت باغبانی، معاون استاندار کرمان، فرماندار رفسنجان و تنی چند از معاونان و مدیران سازمان و مراکز تحقیقاتی سازمان تات حضور داشتند./

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن