کشاورزی | دام و طیور | شیلات | جهاد کشاورزی

کاهش واردات با جلوگیری از ضایعات کشاورزی

عباس پاپی زاده
عضو کمیسیون کشاورزی گفت: در حالی که سال ۹۱ حدود ۲۴ میلیون تن محصول کشاورزی وارد کشور شده، سالانه حدود ۲۵ میلیون تن محصول نیز از طریق ضایعات از بین می‌رود.

عباس پاپی‌زاده عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد ضایعات بخش کشاورزی و راهکار کاهش آن، گفت: ضایعات بخش کشاورزی بین 25 تا 30 درصد است و این مسئله ناشی از تولید ارقام نامناسب است.

وی افزود: برخی از محصولات کشاورزی نسبت به ضربه، رطوبت موجود در انبارها در زمان نگهداری و حمل و نقل تحمل کمتر و حساسیت بیشتری دارند بنابراین ممکن است بخشی از آن از بین برود.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: این عوامل در کشورهای توسعه یافته حل شده و محصولات کشاورزی بر اثر این گونه مسائل از بین نمی‌رود.

پاپی‌زاده با بیان اینکه کشور در خصوص صنایع تبدیلی دچار مشکل و نواقصی است، اظهار داشت: از آنجا که به شدت در صنایع تبدیلی دچار ضعف هستیم بنابراین نمی‌توانیم در فصولی که تولید زیاد است، مازاد مصرف را وارد چرخه صنایع تبدیلی کنیم.

وی افزود: بسیاری از محصولات کشاورزی مانند گوجه، پیاز و... بر اثر نبود صنایع تبدیل از بین می‌رود، در حالی که این محصولات را می‌‌توان به رب گوجه فرنگی و یا پودر پیاز تبدیل کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بیان داشت: زنجیره تولید تا مصرف در کشور ما یک زنجیره معیوب است و واسطه‌های غیر ضروری در چرخه بازاررسانی محصولات غذایی از تولید تا مصرف باعث هدر رفت محصولات غذایی می‌شود در حالی که باید زمان تولید محصولات تا رسیدن به بازار مصرف را کوتاه کرد.

پاپی‌زاده با بیان اینکه وسایل ویژه حمل و نقل محصولات کشاورزی نداریم، گفت: همه محصولات کشاورزی تقریبا با وانت و وسایل نقلیه‌ای شبیه وانت جابه‌جا می‌شوند و عدم وجود وسیله‌ مناسب برای حمل و نقل محصولات کشاورزی باعث ضایعات بخشی از محصولات کشاورزی شده است.

وی  با بیان اینکه برداشت محصولات کشاورزی بصورت مکانیزه انجام نمی‌‌شود و حتی وسایل مکانیزه برای برداشت آن در کشور موجود نیست، افزود: برداشت محصولات کشاورزی با روش‌های سنتی و با دست ضایعات این محصولات را افزایش می‌دهد.

پاپی‌زاده تصریح کرد: سردخانه‌ها و انبارهای مناسب برای نگهداری محصولات کشاورزی وجود ندارد و این مسئله هم در افزایش ضایعات بخش کشاورزی مؤثر است.

وی افزود: براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی سالانه حدود 110 میلیون تن تولیدات محصولات کشاورزی است که از این میزان حدود 25 تا 30 درصد آن به ضایعات تبدیل می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: مطابق آمار وزارت جهاد کشاورزی سال 91 حدود 24 میلیون تن محصولات کشاورزی به کشور وارد شده است که این مقدار از تلفات بخش کشاورزی کمتر است، بنابراین می‌توان جلوی بخش زیادی از واردات را با کاهش ضایعات محصولات کشاورزی گرفت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن