کشاورزی | دام و طیور | شیلات | جهاد کشاورزی

حاشیه‌نشینی کشاورزان در شهرهاست

محمد تقی توکلی
عضو کمیسیون کشاورزی گفت: کشاورزان باید بدانند که با از دست دادن زمین‌شان هزینه زندگی در شهر و حاشیه‌نشینی بسیار بیشتر از هزینه‌ای است که صرف کشاورزی می‌کنند

 

باید مشکلات زیادی را تحمل کند.محمد تقی توکلی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد تغییر کاربری شالیزارهای شمال کشور، گفت: کاهش سطح زیر کشت برنج به سود مملکت نیست و به تولید داخلی لطمه می‌زند.

وی افزود: شرایط آب و هوایی از قبیل بارش‌های متعدد در شمال کشور برای کشت برنج کاملا مساعد است و در هیچ جای دیگری از کشور چنین شرایطی برای کشت برنج وجود ندارد، بنابراین نباید اجازه تغییر کاربری شالیزارها در این استان را داد.

توکلی بیان داشت: تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تبدیل شالیزارها به ویلا خلاف قانون است، بنابراین مسئولان باید به شدت با این مسئله برخورد کنند و اجازه ندهند که این اتفاق بیفتد.

وی افزود: البته در بعضی مناطق هم به بهانه‌های مختلف از قبیل کمبود آب اقدام به تغییر کاربری اراضی کشاورزی می‌کنند، تا از این طریق درآمد بیشتری به دست آورند.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید به شدت با این مسئله برخورد کند و جلوی تغییر کاربری اراضی شمال که جایگزینی در هی جای کشور برای آن‌ها وجود دارد را با قوانین سخت‌گیرانه‌ای که در این مورد وجود دارد بگیرد.

توکلی در پاسخ به این سؤال که کشاورزان دلیل تغییر کاربری اراضی کشاورزی را عدم حمایت دولت از بخش کشاورزی اعلام می‌کنند، گفت: مسائلی مانند عدم حمایت دولت و یا بالا بودن هزینه تمام شده محصولات کشاورزی دلایل مناسبی برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی نیست.

تغییر کاربری و تبدیل شالیزار به آپارتمان

وی افزود: اگر هزینه تمام شده محصولات کشاورزی بالاست، باید در مورد حل این معضل فکر شود و اگر لازم باشد دولت برای کمک به کشاورزان در برخی از موارد به آنها یارانه بدهد.

عضو کمیسیون کشاورزی بیان داشت: همچنین کشاورز برای کاهش هزینه‌ تولید و تأمین هزینه‌ کشاورزی می‌تواند با برنامه‌ریزی کشت‌های متناوب انجام دهد.

توکلی بیان داشت: درست است که کشاورزی در کشور ما خیلی سودده نیست، ولی همین که کشاورز از این طریق می‌تواند هزینه‌های زندگی و معاش خود را تأمین کند بسیار حائز اهمیت است و نباید به دلیل برخی مشکلات شغل و منبع درآمدش را از دست دهد.

وی افزود: کشاورز باید بداند که در صورت از دست دادن زمینش هزینه‌های زندگی در شهر و حاشیه‌نشینی در شهرها بسیار بیشتر از هزینه‌هایی است که صرف کشاورزی می‌کند و با از دست دادن زمینش باید مشکلات زیادی را تحمل کند.

عضو کمیسیون کشاورزی تصریح کرد: باید کشاورز را از طریق تأمین منابع مالی و یا آموزش حمایت کرد و همچنین شرایط را برای کشت محصولات کشاورزی استراتژیک فراهم کنیم، تا کشاورز بتواند با خیال آسوده به تولید محصولات اساسی و مورد نیاز کشور بپردازد.

توکلی اظهار داشت: امروزه زمین‌های کشاورزی به قطعات کوچکتر تقسیم شده‌اند و کشاورزی به صورت خرده مالکی در آمده است و در مقیاس‌های کوچک انجام کار کشاورزی چندان به صرفه نیست.

وی افزود: ولی در کشاورزی کلان که امکان استفاده از ماشین آلات صنعتی وجود کشاورزی سودده است و بنابراین با تنوع کشت در محصولات می‌توان کشاورزی را به صرفه کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن