کشاورزی | دام و طیور | شیلات | جهاد کشاورزی

صادرات پسته ایرانی همچنان بیشتر از آمریکاست

محسن جلال‌پور، رییس انجمن پسته نیز با بیان اینکه میزان تولید پسته در ایران حدود 200 هزار تن و در آمریکا 240 هزار تن است، در گفت و گویی با ایسنا اظهار کرد که گرچه آمریکا در سال‌های اخیر جایگاه نخست در تولید پسته در جهان را از ایران گرفت اما همچنان صادرات پسته ایرانی بیشتر از آمریکاست؛ به طوریکه در سال گذشته حدود 135 هزار تن پسته ایرانی به بازارهای جهانی صادر شد اما میزان صادرات پسته آمریکا در همین سال کمتر از 120 هزار تن بود.

 

به گفته وی بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آمریکا میزان تولید پسته در سال 2015 در این کشور به حدود 400 هزار تن می‌رسد و صادرات آنها مسلما در دو سال آینده بسیار افزایش می‌یابد که اگر تا آن زمان فکری برای افزایش تولید، بهره‌وری و صادرات پسته ایرانی نکنیم، آمریکا رتبه نخست صادرات پسته را نیز از ایران می‌گیرد.

راهکارهایی برای پیشگیری از افت جایگاه صادراتی پسته ایرانی

جلال‌پور یادآور شد: در سال گذشته میزان تولید پسته ایرانی حدود 180 هزار تن بود که پیش‌بینی می‌شود امسال بین 200 تا 250 هزار تن پسته در کشور تولید شود اما برای بهبود وضعیت تولید و بازار داخلی و خارجی پسته باید باغات غیر بهره‌ور را از تولید خارج کرد و اختصاص آب را به مناطقی داد که بهره‌وری بالایی دارند تا بتوانیم با افزایش بهره‌وری، سرمایه‌گذاری و تولید پسته در باغ‌های بزرگ را گسترش داد.

رییس انجمن پسته با تاکید بر اینکه کیفیت پسته ایرانی از پسته آمریکایی بسیار بهتر است، افزود: در حال حاضر قیمت پسته ایرانی و آمریکایی در بازارهای جهانی چندان تفاوتی ندارد و هر کیلوگرم پسته ایرانی یا آمریکایی حدود 9 دلار در بازار های جهانی مبادله می‌شود.

محمد حسین شمس فرد، رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران شمس فرد نیز معتقد است: آمریکا نمی‌تواند بازار‌های پسته ایران در جهان را جذب کند.

وی با بیان اینکه جایگاه ایران از نظر پسته اول است، می‌گوید طعم پسته آمریکایی با پسته ایرانی متفاوت بوده و قابل قیاس نیست و کسانی که پسته ایرانی را می‌خورند حاضر به جایگزینی آن نیستند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن