از پاییز امسال اجرا می‌شودبرنامه جامع حاصلخیزی خاک

با تقدیم برنامه جامع حاصلخیزی خاک به بخش کشاورزی، از فصل زراعی جدید بر اساس توصیه‌های کودی این برنامه، محصولات کشاورزی کشت می‌شود.

 

مشاور معاون وزیر در ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاهان امروز  از اجرای دستورالعمل بسته جامع حاصلخیزی خاک از فصل زراعی جاری خبر داد و گفت: در راستای برنامه جامعی که بخش کشاورزی درباره اقتصاد مقاومتی ارائه کرده است، هشت محصول اساسی مورد تأکید قرار دارد.

سعید سعادت افزود: دستورالعمل‌های لازم برای نحوه مصرف انواع کودهای شیمیایی و تغذیه خاک با تلاش‌های شبانه‌روزی دوماهه مؤسسه تحقیقات آب و خاک تهیه شد.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه جامع در دو جلد که شامل برنامه‌های منحصر به فرد است، ارائه و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مشاور معاون وزیر در ساماندهی کود و بهبود تغذیه گیاهان ادامه داد: در جلد نخست الزامات، دستورالعمل‌ها و اقداماتی که باید انجام شود قرار گرفته و در جلد دوم، الزامات لازم برای هشت محصول تعریف‌شده قرار دارد.

سعادت تصریح کرد: بر اساس توافق انجام‌شده، تمامی محصولاتی که از پاییز امسال کشت می‌شود، باید مطابق دستورالعمل بسته جامع حاصلخیزی خاک باشد.

وی یادآور شد: به‌دلیل آنکه هنوز بودجه‌ای برای این منظور اخذ نشده است، مواردی که به توصیه و راهکارهای لازم درباره مصرف کود برمی‌گردد، از پاییز امسال اجرایی شده تا برای سال‌های آینده برنامه‌ریزی شود.

تصویب کلیات برنامه جامع حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاهان

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور نیز در این باره اظهار داشت: در جلسه‌ای که امروز با حضور مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی و تنی چند از دست‌اندرکاران بخش کود برگزار شد، کلیات برنامه جامع حاصلخیزی خاک مورد تأیید و تأکید قرار گرفت.

کاظم خاوازی تأکید کرد: برنامه فوق بر مصرف بهینه کودهای شیمیایی در زمان‌های مورد نیاز تأکید دارد و در صورت تحقق، حداقل 30 درصد افزایش عملکرد تولید در بخش کشاورزی را به همراه خواهد داشت.

وی همچنین گفت: اجرایی شدن این برنامه در کشور مصرف کود را بهینه خواهد کرد و علاوه بر آن، کاهش عوارض زیست‌محیطی، سلامت محصولات کشاورزی و منابع آب و خاک را به‌دنبال دارد.

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور افزود: کلیات طرح فوق در جلسه امروز مورد تأکید و بررسی قرار گرفت و جزئیات آن نیز در جلسات بعدی بررسی می‌شود.

خاوازی خاطرنشان کرد: بر اساس تأکید معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی، هر محصولی که از 15 شهریوماه امسال در زمین کشت می‌شود، باید بر اساس دستورالعمل‌های این برنامه جامع کشت شود.

گفتنی است، در جلسه‌ای که امروز در مؤسسه خاک و آب کشور برگزار شد، برنامه جامع حاصلخیزی خاکخ به تأیید نهایی رسید و مقرر شد در کارگروهی اشکالات آن مورد بررسی قرار گیرد و در هفته آینده اعلام شود تا این برنامه از فصل زراعی جدید در بخش کشاورزی اجرایی شود./

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن