واردات گاوهای ژنومیک از آمریکا

مدیر عامل جهاد استقلال
مدیرعامل مؤسسه جهاد استقلال گفت: 38 رأس گاو ژنومیک از آمریکا برای افزایش تولید شیر و گوشت وارد شده است که تعداد آن قرار است به 46رأس برسد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدرضا شافعی‌نیا امروز در نشست خبری با اعلام این خبر اظهار داشت: واردات این تعداد گاو ژنومیک 1027 میلیارد تومان برای کشور صرفه اقتصادی دارد.

وی گفت: با واردات گام‌های ژنومیک ماده ژنتیکی آنها در کشور استحصال می‌شود، اما پیش از این این خود ماده ژنتیکی وارد می‌شد.

به گفته وی با استفاده از ماده ژنتیکی دام اصلاح می‌شود و خصوصیات دام بهتر می‌شود.

مدیرعامل مؤسسه جهاد استقلال افزود: قبلا برای هر دز ماده ژنتیکی که وارد کشور می‌شد، به قیمت 40 هزار در اختیار دامدار قرار می‌گرفت که اکنون این رقم به 13 هزار تومان رسیده است.

شافعی‌نیا گفت: از این تعداد گاو 75 هزار دز ماده ژنتیکی به دست می‌آید که هزینه آن تنها 250 هزار دلار است در حالی که اگر این ماده ژنتیکی وارد می‌شد 15 میلیون دلار باید هزینه می‌شد.

وی  میزان صرفه‌جویی حاصله از واردات گاو ژنومیک به جای ماده ژنتیکی را 27 میلیارد تومان عنوان کرد.

شافعی‌نیا به بخش دیگری از فایده این گاوها افزود: دام اصلاح‌‌شده توسط ماده ژنتیکی توان شیردهی روزانه 3 تا 5 لیتر بیشتر می‌شود.

شافعی‌نیا ادامه داد: این افزایش سالانه به افزایش تولید 900 هزار تن شیر منجر می‌شود که با محاسبه کیلویی 1200 تومان بیش از هزار میلیارد تومان ارزش افزوده برای کشور خواهد داشت.

مدیرعامل مؤسسه جهاد استقلال افزود: با محاسبه مابه‌التفاوت واردات ماده ژنتیکی و گاو ژنومیک و نیز افزایش تولید شیر در مجموع 1027 میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک می‌شود.

* ورود تکنولوژی جدید کشاورزی به بخش کشاورزی

شافعی‌نیا با بیان اینکه مؤسسه جهاد استقلال وظیفه حمایت از بخش تولید را به عهده دارد، گفت: ماشین‌آلات کاشت، داشت و برداشت وارد کشور شده است که تولید گندم را دو برابر می‌کند.

وی افزود:‌ همچنین این ماشین‌آلات میزان ریزش دانه گندم را از 15 درصد به کمتر از یک درصد کاهش می‌دهد.

به گفته شافعی نیا 500 دستگاه ماشین ویژه مزارع برنج تحویل شالیکاران داده شده است و 150 دستگاه جدید هم ثبت سفارش شده است.

مدیرعامل مؤسسه جهاد استقلال افزود: 30 کمباین هم در انبارهای کرج است و آماده ارسال به کشاورزان است.

وی در پاسخ به سؤال فارس که مقرون به صرفه نبودن تولید در مزارع برنج باعث شده است کشاورزان زمین‌هایشان را به ویلاسازان بفروشند، آیا برنامه‌های شما می‌تواند این بخش را اقتصادی کند؟ گفت: وزارت جهاد همه اختیارات را ندارد برای واردات کافی ماشین‌آلات کشاورزی باید ارز کافی تخصیص یابد، در حالی که این بخش توسط دستگاه‌های دیگر مدیریت می‌شود.

شافعی‌نیا گفت: با توجه به اینکه 97 درصد کشاورزی در بخش خصوصی است، تلاش آنها به عنوان مکمل اقدامات وزارت جهاد برای تأمین ماشین‌آلات کشاورزی خواهد بود

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه کردن